«سیزده به در» با طعم بازی های فکری

روز سیزده به در و حضور در دل طبیعت به همراه خانواده؛ فرصتی برای انجام بازی های فکری است، بازی هایی که لحظات شادی را با کمترین امکانات رقم می زنند. روز سیزده به در نه تنها زمان مناسبی برای خوردن حجم متنوعی از شیرینی و آجیل و لذت بردن از هوای دلپذیر و آوای خوش پرندگان، که فرصت بسیار مناسبی برای دورهم نشستن و گفتن و خندیدن و لذت از با هم بودن است.

یکی از ابزارهایی که در این روز طبیعت کمک می‌کند تا همه حین شکستن تخمه سر در گریبان موبایلشان فرو نبرند بازی است!

کلی بازی رومیزی و دورهمی وجود دارد که می‌توان سریعا به تمام فامیل (پیر و جوان) یاد داد و خنده و سرگرمی را با آن‌ها شریک شد.

در این مقاله می‌خواهیم چند بازی رومیزی که طراحی شده‌اند برای جمع‌های دورهمی روز سیزده به در را به شما معرفی کنیم تا با رو کردن آن‌ها جلوی مهمان‌ها، هم خودی نشان داده و هم از کنار یکدیگر بودن لذت بیشتری ببرید.

 

استوژیت

بازی‌های زیادی هستند که توان منطق و هوشمندی بازیکنان را به چالش می‌کشند، اما استوژیت چالش دیگری را پیش روی بازیکنان می‌گستراند: چالش تخیل و خلاقیت!

در این بازی بازیکنان با تعداد زیادی کارت روبرو هستند مملو از تصویرسازی‌های خوش‌رنگ و خیال‌انگیز، که باید برای هرکدام یک «چیزی» بگویند! هر بازیکن در نوبتش یک کارت از دستش را مخفیانه انتخاب می‌کند و بعد یک عبارتی یا کلمه‌ای را در مورد آن می‌گوید؛ مثلن می‌گوید «سبک‌بال»! و سپس کارت خود را به پشت وسط میز قرار می‌دهد.

باقی بازیکنان از دست خودشان کارتی که به عبارت «سبک‌بال» بخورد را انتخاب کرده و روی کارت او قرار می‌دهند. کارت‌ها با هم بُر می‌خورند و سپس همه باید حدس بزنند که کارت گوینده کدام کارت بوده.

از ویژگی‌های این بازی این است که بازیکنان را دعوت به خلاق بودن می‌کند، راحت آموخته می‌شود، سریع بازی می‌شود، و با تعداد بالا هم قابل بازی است. به تازگی یک بسته‌ی افزونه با نام «استوژیت پلاس» برای این بازی عرضه شده است که نزدیک به ۱۰۰ کارت جدید را به بازی اصلی اضافه می‌کند و تجربه‌ی تازه‌تری به بازی می‌بخشد.

 

 

کاپوچین

بازی‌های هیجانی و تمرکزی، به سبب نشاطی که در جمع ایجاد می‌کنند یکی از دسته‌های بسیار پرطرفدار و محبوب بازی‌های رومیزی حساب می‌شوند. بازی «کاپوچین» هم یکی از بهترین‌های این سبک بازی‌ها است.

در این بازی هر بازیکن پنج لیوان رنگی در اختیار دارد که با رو شدن هر کارت، باید آن‌ها را به ترتیب مشخص شده بچیند.

بازیکنی که سریع‌تر از دیگر بازیکن‌ها لیوان‌ها را بچیند و زنگ بازی را به صدا درآورد، کارت را برای خود بر می‌دارد. در پایان بازی بازیکنی که بیشترین کارت را جمع‌آوری کرده باشد برنده‌ی بازی است.

کاپوچین

جذابیت بازی کاپوچین در این است که بازیکن‌ها هم باید سریع باشند و لیوان‌ها را زودتر بچینند، و هم اینکه باید تمرکز داشته باشند و درست بچینند! این بازی به دلیل قوانین کم و در عین هیجان و نشاطی که دارد، گزینه‌ی مناسبی برای جمع خانواده حساب می‌شود. نسخه‌ی اصلی بازی کاپوچین را تا ۴ بازیکن می‌توانند انجام دهند، ولی با اضافه شدن بسته‌ی افزونه‌ی «کاپوچین پلاس» به بازی اصلی، تعداد بازیکن‌ها به ۶ نفر می‌رسد.1

 

شب مافیا

اگر به بازی‌های استنتاجی علاقه داشته باشید احتمالا مافیا را با دوستان بازی کرده‌اید که در آن بازیکن‌ها در قالب دو تیم مافیا و مردم عادی در برابر هم قرار می‌گیرند.

«شب مافیا» یک نسخه‌ی کامل از تمام آن چیزی است که از بازی مافیا انتظار دارید. در بسته‌ی این بازی نزدیک به ۴۰ شخصیت مختلف با تصویرسازی‌های زیبا قرار دارد که هرکدام به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جذابیتی را به تجربه‌ی بازی اضافه کنند. هرکدام از شخصیت‌ها ویژگی خاصی دارند و این حس را به بازیکن‌ها القا می‌کنند که در جریان و سرنوشت بازی تاثیرگذار هستند.

مثلا شخصیت کاراگاه هر شب در طی بازی می‌تواند هویت یک نفر را بفهمد، یا شخصیت بمب‌گذار می‌تواند در طول روز یکی از بازیکن‌ها را به شکل انتحاری منفجر کرده و از بازی خارج کند.

همچنین در این بسته تعدادی سناریو موجود است که پیرنگی داستانی را به هر بازی می‌بخشد.

در کنار این‌ها دسته‌ی کارت موسوم به کارت‌های حرکت آخر در بسته‌ی این بازی موجود است که به بازیکنی که می‌میرد این اجازه را می‌دهد تا قبل از خروج از بازی یک حرکت دیگر انجام دهد و حتی شاید بتواند به شکلی حماسی سرنوشت بازی را نیز تغییر دهد.

اگر تا کنون مافیا را در جمع‌های خود بازی کرده‌اید، بسته‌ی «شب مافیا» می‌تواند تجربه‌ی شما از این بازی محبوب را ارتقا دهد، و اگر هم تا کنون بازی نکرده‌اید این بسته با امکانات متنوع خود می‌تواند بهترین تجربه‌ی مافیایی شما را بسازد.

به تازگی یک بسته‌ی افزونه به نام «شب مافیا: روایتی تاریک» برای این بازی عرضه شده که شامل چندین نقش جدید و جذاب برای بازی اصلی است.

 شب مافیا

دکتر اکتشاف

بازی «دکتر اکتشاف» یکی از جذاب‌ترین بازی‌های حرکتی-مهارتی سال‌های اخیر است. در این بازی خوش رنگ و لعاب، بازیکنان در نقش شاگردان دکتر، تلاش می‌کنند تا زودتر از یکدیگر، فرمول‌های عجیب او را کشف کنند و به اصطلاح شاگرد اول باشند.

هر بازیکن ۳ لوله‌ی شیشه‌ای آزمایشگاهی در اختیار دارد که در هرکدام ۲ تیله‌ی رنگی قرار دارد. هر نوبت یک کارت رو می‌شود که یک ترکیب مشخص از تیله‌ها در لوله‌ها را نشان می‌دهد.

سپس تمام بازیکنان باید به شکل همزمان تلاش کنند تا ترکیب نشان داده شده روی کارت را در لوله‌های آزمایش خود درست کنند. بازیکنان باید تلاش کنند تا در عین سرعت عمل به خرج دادن، حواسشان را نیز خوب جمع کنند زیرا هر اشتباه موجب عقب افتادن زمانی از بقیه می‌شود و همچنین اگر در صورت اشتباه تیله‌ای از لوله بیرون بیفتد آن بازیکن باید از بازی خارج شود. این بازی جذاب را می‌توان بارها و بارها بازی کرد.

 دکتر اکتشاف

 

 

 تهیه و تنظیم:  امیر سلامتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *