سودوکو

سودوکو

سودوکو

سودوکو به چینی “سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو” که یعنی “اعداد باید تنها باشند خوانده می شود” و دلیل آن قانون بازی سودوکو است که اعداد ۱ تا ۹ نباید در هر ردیف ، هر ستون ، و هر مربع ۳ در ۳ تکرار شوند.

اولین بار در سال ۱۹۸۶ در ژاپن این جدول در نشریه ای و بعد در نشریاتی به طور مستمر چاپ می شد که امروزه به یک سرگرمی فکری رایج در تمام کشورها تبدیل شده است. تا حدی که مسابقات آن در سطح بین المللی در سال ۲۰۰۸ در امریکا برگزار شد. همچنین کمتر نشریه ای است که از محبوبیت سودوکو برای جذب مخاطبین بیشتر استفاده نکند.این بازی در نمایشگاه بین المللی بازی و سرگرمی در آلمان به عنوان محبوب ترین بازی معرفی شده است چرا که قانون بسیار ساده و روشنی دارد.

در ایران برای اولین بار روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۵ اقدام به چاپ سودوکو به صورت روزانه کرد.

رایج ترین سودوکو ۹ در ۹ است اما با اندازه های مختلفی در نشریات چاپ می شوند و یا در سایت ها ارائه می شوند. برای کودکان سودوکوی ۴ در ۴ هم ارائه شده که به جای ۹ عدد ، اعداد ۱ تا ۴ را باید در خانه ها قرار داد.

قانون بازی :

نوع متداول سودوکو یک جدول ۹x۹ است که کل جدول هم به ۹ جدول کوچک‌تر ۳x۳ تقسیم شده‌است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داه شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت:

قانون اول: در هر سطر جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
قانون سوم: در هر ناحیه ۳x۳ جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.

2 پاسخ
 1. کامران
  کامران گفته:

  چرا راجب زمان مسابقه سودوکو چیزی نیستو اگه هم هست مربوط میشه به بعد مسابقه و نتیجه گفته میشه. یعنی همیشه عقب تر از همه هستیم😕

  پاسخ
  • محمدرضا بهادران
   محمدرضا بهادران گفته:

   در حال حاضر مسابقات رسمی سودوکو برگزار نمیشه. اما برای سال 97 در صدد برگزاری مسابقات انلاین سودکو هستیم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *