اتللو

اتللو

اتللو

اتللو نام رسمی یک بازی است که با نام ریورسی (Reversi) نیز شناخته می‌شود. این بازی دونفره در یک صفحه‌ی شطرنجی ۸ در ۸ مانند صفحه شطرنج انجام می‌شود. هدف بازی اتللو در اختیار گرفتن تعداد بیشتری از خانه‌ها نسبت به حریف است. نسخه مدرن این بازی بر اساس بازی رورزی که در سال 1883 وسط لوییس واتر من انگلیسی اختراع شد می باشد و  محبوبیت قابل توجهی در پایان قرن نوزده در اتللو  انگلستان بدست آورد. در مقاله ی 1895 نیویورک تایمز از این بازی اینگونه ذکر شده است:”رورزی چیزی است شبیه به منفجر شدن است و با  64  قطعه این نقش را ایفا می کند.” در 1898 یک ناشر معروف آلمانی “Ravens burger” شروع به تهیه یکی از اولین عنوان های این بازی کرد.
قوانین جدید این بازی که در حال حاضر از سوی جهانیان پذیرفته شده است  ریشه در میتو،ایباراکی در ژاپن دهه هفتاد دارد. شرکت ژاپنی بازی تسو کادا اصل بازی را تحت نام تجاری اتللو به ثبت رسانید.(که نام اتللو با تأثیر داستان اتللو شکسپیر است.)

 روش بازی:

برای شروع، چهار مهره مطابق شکل در وسط صفحه به صورت ضربدری، قرار می‌گیرند.
مهره تیره بازی را آغاز می‌کند. هر یک از دو بازیکن به نوبت یک حرکت انجام می‌دهند. مهره را جایی قرار دهید که یک یا چند مهره حریف را محاصره کند. انجام حرکت به معنی گذاشتن یک مهره (از طرف رنگ خود) در صفحه و محصور کردن یک یا چند مهره حریف در یک یا چند راستا است. در نتیجه مهره‌های محاصره شده را برگردانده و به رنگ مهره خود درآورید. این به معنی محاصره و تصاحب است.

قرار دادن مهره در صفحه به صورت نوبتی انجام می‌گیرد.

1 پاسخ
 1. آرش معبودی
  آرش معبودی گفته:

  با سلام:
  من بسیار متمایل به دریافت آموزش اتللو بصورت پیشرفته هستم‌ ومحل سکونتم آمل(مازندران)هست.از طریق سرچ اینترنتی که مرکزی رو در استان برای اموزش پیدا نکردم.
  سایت فدراسیون هم که گویا غیر فعال هست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر پیشاپیش

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *